Nadżerka na żołądku

Nadżerką żołądka potocznie nazywamy jeden z elementów nieżytowego lub nadżerkowego zapalenia błony śluzowej żołądka. Nadżerka jest ubytkiem znajdującym się w błonie śluzowej żołądka. Objawy przypominają te towarzyszące chorobie wrzodowej, jednakże mogą występować z mniejszym nasileniem.

Wrzody żołądka

Z kolei wrzód jest również ubytkiem błony śluzowej, ale sięga głębszych warstw błony, a nadżerka dotyczy tylko nabłonka błony śluzowej. Pierwszymi objawami towarzyszącymi nadżerce żołądka są klujące bóle w okolicy nadbrzusza środkowego. Występowanie bólu wiąże się z częstotliwością spożywania posiłków oraz ich rodzajem. Ból zwiększa się na czczo, ponieważ kwas solny, który gromadzi się w żołądki, drażni zakończenia nerwowe odsłonięte przez nadżerkę.

Gastroskopia

Badaniem, które potwierdzi domysły lekarza, jest gastroskopia, podczas której lekarz nie tylko może dogłębnie obejrzeć błonę śluzową żołądka, ale także pobrać wycinek błony śluzowej, który jest niezbędny do wykonania dalszych badań, które wykluczą chorobę nowotworową.