Nadżerka przełyku przyczyny

Jest to jedna z chorób układu trawiennego. Nie występuje samoistnie. Przyczyną powstawania nadżerek w przełyku jest cofanie soków żołądkowych, co jest objawem choroby zwanej refluksem przełykowym, czyli popularną zgagą. Przełyk jest w efekcie cofania soków żołądkowych podrażniony, co prowadzi do powstania nadżerki przełyku, a potem owrzodzenia.

Nadżerka przełyku dieta

Nieleczone nadżerki przełyku mogą doprowadzić nawet do choroby nowotworowej. Ważne są w tej chorobie profilaktyka i stosowanie odpowiedniej diety. Nie powinno się spożywać posiłków nadmiernie tłustych i w żadnym wypadku nie jeść tuż przed snem. Nie pomaga picie nadmiernej ilości kofeiny, alkoholu i palenie papierosów. Skłonność do tej choroby mają ludzie z nadwagą. Są różne stadia występowania nadżerek.

Nadżerka przełyku objawy

Najpierw występuje jedna, której wielkość nie przekracza ok. 5 mm, w kolejnym pojawia się większa ilość niewielkich nadżerek, występujących w przełyku, które się jednak nie zlewają. Problem pojawia się, gdy nadżerki powiększają się i zajmują około 50% przełyku. Najgroźniejsze są zlewające się nadżerki, które zajmują więcej niż 75%. Należy pamiętać, że nadżerka przełyku jest wyraźnym objawem groźniejszej choroby. Trzeba się skonsultować z lekarzem i podjąć leczenie.